
Blog
БУГАРИН КОЈИ ЈЕ ОДЛУЧИО ДА БУДЕ СРБИН И ПОГИНЕ БРАНЕЋИ РЕПУБЛИКУ СРПСКУ – ЕВГЕНИЈ ВАСИЉЕВ!
Нису сви јунаци рођени у народу за који су дали живот. Неки су га сами изабрали. Управо такав био је Евгениј Васиљев из Софије — бугарски полицајац који је напустио сигуран живот, породицу и каријеру да би дошао међу Србе онда када им је било најтеже.
Док су западни медији свакодневно сатанизовали српски народ, Евгениј је говорио: „CNN лаже о Србима. То је иста пропаганда коју сам гледао у Камбоџи.“ Видео је оно што многи нису хтели да виде. И зато је донео одлуку која ће му променити живот. Родитељима је рекао да иде на одмор у Србију. Брату Александру је открио истину: „Идем да помогнем Србима. Они су наша браћа.“

Године 1993. ступа у редове Војске Републике Српске и бива распоређен у славну 4. Озренску бригаду. Тамо где су се свакодневно бранили и народ и немањићке светиње. На Озрену није било лаке службе. НАТО је бомбардовао са неба, а са земље су нападале далеко бројније снаге. У једном ваздушном удару Евгениј је рањен. Командант му наређује повлачење и лечење. Он одбија наредбу. Није желео да остави своје саборце па макар и тешко рањен.
Тако рањен дочекао је 10. септембар 1995. године. Тога јутра на Возућу и Озрен креће огромна офанзива. Однос снага био је чак 16 према 1. Уз јединице Армије БиХ нападали су и муџахедини пристигли из арапских земаља. Код Лозне Евгениј пада у заробљеништво. Одведен је у Завидовиће где је после тешког мучења зверски убијен и обезглављен. Имао је само 22 године.
За заслуге у одбрани Републике Српске одликован је Медаљом заслуга за народ. Његови посмртни остаци су 1997. године уз војне почасти испраћени из Републике Српске и сахрањени у Софији. На испраћај је дошао његов брат Александар. А две године касније и сам је као добровољац отишао на Косово и Метохију да брани српски народ.
Слава нашем брату у Христу и јуначкој породици Васиљев!











