
Blog
КО ГОД ПИШЕ ЛАТИНИЦОМ ОДРИЧЕ СЕ СРПСТВА – ЛАЗА КОСТИЋ!
Употреба ћирилице је фундаменталност сваког Србина који се служи српским језиком. Мало је рећи да ту нема или да макар не би требало да постоји икакав компромис.
Велико је богатство за један народ да његов језик може да се разуме кроз паралелну употребу два писма, уједно то је и неоспоран доказ његове величине. Ипак, то не значи да су оба писма једнако српска и да је њихова вредност једнако велика. Сумануто је уопште улазити у неко дубље објашњавања зашто је ћирилично писмо саставни део српског идентитета, а њена употреба једини спас од њеног нестајања. Када се каже употреба ћирилице јасно се мисли на целокупну употребу, а то је данас пре свега употреба и на дигиталном пољу где тастатуре увелико замењују папир и оловку.
О важности писања ћирилице и отужним појавама које то одбијају, а уједно се користе српским језиком указивали су велики људи и пре више од 100 па и 200 и више година. Један од њих је и Лаза Костић:
„Ћирилица је символ српства. Она је његов саставни део. Српство би без ћирилице било кусо, крње, дефектно. Друго, оно се не би могло ни држати без свога писма. Дефектан и мањкав организам много би брже подлегао нападима који не престају. Знају то наши непријатељи. Зато су се толико и окомили на ћирилицу. Нашом, сопственом кривицом, ми смо ту учинили Ахилову пету наше националности, због комоције, због лењости, због недовољне будности. Непријатељи су то искористили и користе још данас.
Ко год од нас пише латиницом, чини смртни гријех према Српству или даје доказ да га се одриче.“











