КО ГОД ПИШЕ ЛАТИНИЦОМ ОДРИЧЕ СЕ СРПСТВА – ЛАЗА КОСТИЋ!⁣

⁣⁣  Употреба ћирилице је фундаменталност сваког Србина који се служи српским језиком. Мало је рећи да ту нема или да макар не би требало да постоји икакав компромис.⁣


Велико је богатство за један народ да његов језик може да се разуме кроз паралелну употребу два писма, уједно то је и неоспоран доказ његове величине. Ипак, то не значи да су оба писма једнако српска и да је њихова вредност једнако велика. Сумануто је уопште улазити у неко дубље објашњавања зашто је ћирилично писмо саставни део српског идентитета, а њена употреба једини спас од њеног нестајања. Када се каже употреба ћирилице јасно се мисли на целокупну употребу, а то је данас пре свега употреба и на дигиталном пољу где тастатуре увелико замењују папир и оловку. ⁣


О важности писања ћирилице и отужним појавама које то одбијају, а уједно се користе српским језиком указивали су велики људи и пре више од 100 па и 200 и више година. Један од њих је и Лаза Костић:⁣


„Ћирилица је символ српства. Она је његов саставни део. Српство би без ћирилице било кусо, крње, дефектно. Друго, оно се не би могло ни држати без свога писма. Дефектан и мањкав организам много би брже подлегао нападима који не престају. Знају то наши непријатељи. Зато су се толико и окомили на ћирилицу. Нашом, сопственом кривицом, ми смо ту учинили Ахилову пету наше националности, због комоције, због лењости, због недовољне будности. Непријатељи су то искористили и користе још данас.⁣

Ко год од нас пише латиницом, чини смртни гријех према Српству или даје доказ да га се одриче.“

Оставите одговор